Election Center 8

Who’s running in Delaware’s Nov. 8 general election?

Charlie Megginson Government, Headlines

Full list of candidates for Delaware's 2022 General Election

Tuesday’s primary election saw the lowest voter turnout in at least a decade with just 16.2% of the state’s registered voters participating.

That’s despite numerous new initiatives designed to increase ballot access, including mail-in voting, early voting and same-day voter registration.

It was a big night for women — especially women of color. Of Tuesday’s 15 statewide and legislative races, nine were won by women and 5 were won by Black women.

The election could also move the General Assembly further toward the progressive wing of the Democratic Party. Of the 10 candidates endorsed by the Delaware chapter of the Democratic Socialists of America, eight won their primary elections.

Six out of eight candidates endorsed by the progressive Delaware Working Families Party won their elections.

In a statement Tuesday, the Working Families Party said it will have enough votes to revisit issues such as the Community Workforce Agreements Act, reforms to the Law Enforcement Officers’ Bill of Rights, recreational marijuana legalization, tenants’ right to counsel and the Green Amendment.

Progressives could also have enough votes to oust centrist Speaker of the House Pete Schwartzkopf and install someone more amenable to change.

Incumbent state Auditor Kathy McGuiness, who in July was convicted of misdemeanor official misconduct and conflict of interest, lost her primary challenge to Democratic Party-endorsed lawyer and accountant, Lydia York.

York celebrated her win in a Facebook post Wednesday morning.

“Voters in the Delaware Democratic primary agree: it’s time to move forward,” York wrote. “The Delaware Auditor’s office needs to operate in a way that serves everyone in this state. Thank you for your vote of confidence in the primary, and I need your support in the general election to seal the deal.”

McGuiness followed with a post of her own, thanking the voters who supported her and congratulating York.

“I look forward to the days ahead and more time spent towards the important work of further clearing my name from the falsehoods and attacks which have come relentlessly over the last year,” McGuiness wrote.

“Over my two decade career in public service, I have always accepted the results of my elections: good and bad. Today, I do the same and do so with a great sense of gratitude to my family, friends and supporters, all of whom strongly believe as I do, that the road to justice is worth the hardship of the journey and for me, that journey continues.”

The race wasn’t close. As of 1:20 a.m. on Sept. 13, York claimed 71% of the vote over McGuiness’s 29%.

Some races were much closer.

House Majority Whip Larry Mitchell, who hasn’t had a primary challenger since 2006, appears to have lost re-election to the progressive DeShanna Neal, who declared victory on Twitter Wednesday morning.

As of Sept. 13 at 1:20 a.m., Neal led Mitchell by 1.82% — just 24 votes.

Neal uses she/they pronouns and her daughter Trinity was the first child in Delaware to receive gender confirmation surgery via Medicaid.

Neal celebrated that she will become the first “Black, queer woman” to serve in the Delaware General Assembly.

Further south, 28-year incumbent state Sen. Colin Bonini, R-Dover, lost re-election to Kent County Levy Court commissioner and former educator Eric Buckson.

Buckson, who is the son of former Gov. David Buckson, won 51.11% of the vote. Veteran Kim Petters came in second place with 27.14% of the vote, and Bonini came last with 21.75%.

“I want to commend Sen. Bonini for his years of service and wish him the best,” Buckson told Delaware LIVE News Wednesday. “I am excited and optimistic about the opportunity to serve the 16th District and I’m very proud of the effort that I and my team put in and the sacrifices that my family made to secure this win.”

Bonini, who has also run for governor and state treasurer, conceded the race Tuesday night.

“To my opponents, I wish sincere congratulations to Eric for his victory and to Kim for a hard-fought race,” he wrote in an emailed statement. “Thank you again for the tremendous privilege of serving as your state senator.”

In Wilmington, incumbent Rep. Nnamdi Chuckwuocha narrowly beat city Councilwoman Shané Darby.

Darby conceded the race in a Facebook post Monday morning.

“I lost by just 90 votes. I knew it was going to be close and it could go either way,” Darby wrote. “This last minute decision to run for office has been a game changer for my name recognition. This last 10 weeks has just been great overall! I love campaigning and talking to people. A win-win for me!”

She congratulated Chukwuocha and concluded, “Now, bruh let me get back to regular busy.”

In Sussex County, incumbent District 5 Councilman John Rieley beat Keller Hopkins, who spent more than $163,000 of his own money on his campaign. (Rieley also loaned his own campaign $15,000.)

Two others, who party insiders accused of attempting a takeover of county government alongside Hopkins, also lost.

Candice Green Wilkinson, who was running for register of wills, and Scott Dailey, the incumbent recorder of deeds, lost to Greg Fuller and Alexandra Reed Baker, respectively.

Incumbent Register of Wills Ellen Magee also lost.

The deadline for declared write-in candidates to file with the Department of Elections has passed.

What now


The general election will be held Tuesday, Nov. 8.

The 151st General Assembly comes to an end the same day, meaning all 21 Senate seats and 41 House seats are up for grabs. The deadline to file for election has passed.

Three of the state’s executive offices — attorney general, treasurer and auditor of accounts — will also be on the ballot.

RELATED: How to vote in Delaware’s upcoming elections

Below is a list of each statewide seat, Senate and House seat, and county office along with the candidates who have filed and the voter registration totals by political party. Click a candidate’s name to view their campaign website. If you’re not able to click a candidate’s name, they don’t have a campaign website listed with the Department of Elections.

If a candidate is running unopposed, they are all but certain to win election. The only way for someone else to win is by mounting a successful write-in campaign — an unlikely endeavor.

Also listed are voter registration totals by political party. The first figure represents the number of Democrats registered in the district, the second figure shows the number of Republicans and the third figure represents voters belonging to a third party or no party.

An asterisk (*) indicates a candidate is an incumbent. Voter registration totals are not available for county races.

Not sure what district you’re in? Click here to find out.

Statewide candidates


Primary election delaware

United States Representative (At-Large)

  • Democratic candidate: Lisa Blunt Rochester*
  • Republican candidate: Lee Murphy
  • Libertarian candidate: Cody McNutt
  • Nonpartisan candidate: David Rogers
  • Declared write-in candidate: Edward Shlikas
  • Declared write-in candidate: Scott Walker
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

Attorney General

  • Democratic candidate: Kathy Jennings*
  • Republican candidate: Julianne Murray
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

State Treasurer

  • Democratic candidate: Colleen Davis*
  • Republican candidate: Greg Coverdale
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

Auditor of Accounts

  • Democratic candidate: Lydia York
  • Republican candidate: Janice Lorrah
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

State Senate filed candidates


State Senate Candidates

Charlie Megginson/Delaware LIVE

Senate District 1

  • Areas Served: Wilmington North, Carrcroft
  • Democratic candidate: Sarah McBride*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 22,116 / R – 7,376 / other – 8,662
  • Note: McBride will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 2

  • Areas Served: Wilmington Manor, Southbridge
  • Democratic candidate: Darius Brown*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 24,210 / R – 3,273 / other – 5,990
  • Note: Brown will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 3

  • Areas Served: Wilmington
  • Democratic candidate: Elizabeth “Tizzy” Lockman*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 21,876 / R – 3,143 / other – 6,237
  • Note: Lockman will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 4

  • Areas Served: Hockessin, Greenville
  • Democratic candidate: Laura Sturgeon*
  • Republican candidate: Ted Kittila
  • Voter breakdown: D – 15,066 / R – 11,656 / other – 10,113

Senate District 5

  • Areas Served: Brandywine Hundred
  • Democratic candidate: Kyle Evans Gay*
  • Republican candidate: Daniel R. Schmick
  • Voter breakdown: D – 17,693 / R – 9,292 / other – 8,838

Senate District 6

  • Areas Served: Rehoboth, Lewes, Milton, Dewey
  • Democratic candidate: Russ Huxtable
  • Republican candidate: Steve Smyk
  • Nonpartisan candidate: Gwendolyn “Wendy” Jones
  • Voter breakdown: D – 18,686 / R – 15,593 / other – 11,342

Senate District 7

Senate District 8

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Dave Sokola*
  • Republican candidate: Victor Setting II
  • Voter breakdown: D – 12,958 / R – 7,569 / other – 7,975

Senate District 9

  • Areas Served: Christiana, Brookside
  • Democratic candidate: Jack Walsh*
  • Republican candidate: Brenda Mennella
  • Voter breakdown: D – 16,330 / R – 7,109 / other – 8,886

Senate District 10

  • Areas Served: Middletown, Odessa, Glasgow
  • Democratic candidate: Stephanie Hansen
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 18,102 / R – 9,721 / other – 9,671
  • Note: Hansen will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 11

  • Areas Served: Glasgow, Newark
  • Democratic candidate: Bryan Townsend*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 19,993 / R – 6,164 / other – 8,766
  • Note: Townsend will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 12

  • Areas Served: Delaware City, New Castle, St. Georges
  • Democratic candidate: Nicole Poore*
  • Republican candidate: Bill Alexander
  • Voter breakdown: D – 20,497 / R – 8,553 / other – 9,513

Senate District 13

  • Areas Served: Bear
  • Democratic candidate: Marie Pinkney*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 22,058 / R – 5,291 / other – 7,907
  • Note: Pinkney will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 14

  • Areas Served: Smyrna, Clayton, Leipsic
  • Democratic candidate: Kyra Hoffner
  • Republican candidate: Mark Pugh
  • Voter breakdown: D – 18,616 / R – 10,031 / other – 9,879

Senate District 15

  • Areas Served: Harrington, Hartley, Kenton
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Dave Lawson*
  • Voter breakdown: D – 11,728 / R – 13,943 / other – 10,128
  • Note: Lawson will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 16

  • Areas Served: Dover, Frederica, Bowers Beach
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Eric Buckson
  • Voter breakdown: D – 14,231 / R – 11,614 / other – 9,857
  • Note: Buckson will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 17

  • Areas Served: Dover, Camden, Wyoming
  • Democratic candidate: Trey Paradee*
  • Republican candidate: Ed Ruyter
  • Voter breakdown: D – 18,346 / R – 7,252 / other – 8,652

Senate District 18

  • Areas Served: Milford, Lincoln, Bridgeville
  • Democratic candidate: Billy Devary
  • Republican candidate: Dave Wilson*
  • Voter breakdown: D – 12,799 / R – 14,064 / other – 9,344

Senate District 19

  • Areas Served: Georgetown, Long Neck
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Brian Pettyjohn*
  • Voter breakdown: D – 13,716 / R – 15,409 / other – 9,382
  • Note: Pettyjohn will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 20

  • Areas Served: Ocean View, Millsboro, Bethany, Fenwick Island
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Gerald Hocker*
  • Voter breakdown: D – 14,234 / R – 19,367 / other – 10,134
  • Note: Hocker will be sworn in as this district’s next state senator.

Senate District 21

  • Areas Served: Laurel, Seaford, Gumboro
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Bryant Richardson*
  • Libertarian candidate: Chris Dalton
  • Nonpartisan candidate: Sonja Mehaffey
  • Voter breakdown: D – 11,851 / R – 14,999 / other – 8,402

State House filed candidates


House of Representatives Candidates

(Charlie Megginson/Delaware LIVE)

Representative District 1

Representative District 2

  • Areas Served: Wilmington
  • Democratic candidate: Stephanie Bolden*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 12,398 / R – 1,509 / other – 3,431
  • Note: Bolden will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 3

  • Areas Served: Wilmington
  • Democratic candidate: Sherry Dorsey Walker*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 12,081 / R – 1,586 / other – 3,143
  • Note: Dorsey Walker will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 4

  • Areas Served: Millsboro, Long Neck, Oak Orchard, Angola
  • Democratic candidate: Keegan Worley
  • Republican candidate: Jeff Hilovsky
  • Independent Party candidate: Amy Fresh
  • Voter breakdown: D – 7,596 / R – 8,744 / other – 5,309

Representative District 5

  • Areas Served: Bear
  • Democratic candidate: Kendra Johnson*
  • Republican candidate: Alexander Homich
  • Nonpartisan candidate: Mark Parks
  • Voter breakdown: D – 11,544 / R – 2,070 / other – 3,501

Representative District 6

  • Areas Served: Carrcroft, Bellefonte
  • Democratic candidate: Debra Heffernan*
  • Republican candidate: Michael Krawczuk
  • Voter breakdown: D – 9,551 / R – 4,786 / other – 4,865

Representative District 7

  • Areas Served: Claymont, Arden
  • Democratic candidate: Larry Lambert*
  • Republican candidate: Shane Stoneman
  • Voter breakdown: D – 9,532 / R – 3,589 / other – 4,014

Representative District 8

  • Areas Served: Middletown
  • Democratic candidate: Sherae’a Moore*
  • Republican candidate: David Thomas
  • Voter breakdown: D – 10,120 / R – 4,828 / other – 5,009

Representative District 9

  • Areas Served: Odessa
  • Democratic candidate: Terrell Williams
  • Republican candidate: Kevin Hensley*
  • Voter breakdown: D – 9,625 / R – 5,756 / other – 5,098

Representative District 10

  • Areas Served: Brandywine Hundred
  • Democratic candidate: Sean Matthews
  • Republican candidate: Brent Burdge
  • Voter breakdown: D – 8,490 / R – 5,576 / other – 4,735

Representative District 11

  • Areas Served: Townsend, Kenton, Hartley
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Jeff Spiegelman*
  • Voter breakdown: D – 6,546 / R – 6,436 / other – 5,162
  • Note: Spiegelman will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 12

  • Areas Served: Greenville
  • Democratic candidate: Krista Griffith*
  • Republican candidate: R. Benjamin Gregg
  • Voter breakdown: D – 9,768 / R – 6,732 / other – 5,601

Representative District 13

  • Areas Served: Elsmere
  • Democratic candidate: DeShanna Neal
  • Republican candidate: Carlucci Coelho
  • Voter breakdown: D – 9,528 / R – 3,258 / other – 4,656

Representative District 14

  • Areas Served: Rehoboth Beach, Dewey Beach
  • Democratic candidate: Pete Schwartzkopf*
  • Republican candidate: Carl Phelps
  • Voter breakdown: D – 9,573 / R – 7,046 / other – 5,314

Representative District 15

  • Areas Served: Red Lion, St. Georges
  • Democratic candidate: Valerie Longhurst*
  • Republican candidate: Michael Higgin
  • Voter breakdown: D – 11,055 / R – 3,842 / other – 4,759

Representative District 16

  • Areas Served: New Castle, Minquadale
  • Democratic candidate: Franklin Cooke*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 12,377 / R – 2,201 / other – 3,644
  • Note: Cooke will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 17

  • Areas Served: Delaware City, Wilmington Manor
  • Democratic candidate: Melissa Minor-Brown*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 11,070 / R – 3,056 / other – 4,414
  • Note: Minor-Brown will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 18

  • Areas Served: Christiana
  • Democratic candidate: Sophie Phillips
  • Republican candidate: Gloria Hope Payne
  • Voter breakdown: D – 9,905 / R – 3,107 / other – 4,289

Representative District 19

  • Areas Served: Stanton, Newport
  • Democratic candidate: Kim Williams*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 8,799 / R – 4,231 / other 5,238
  • Note: Williams will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 20

  • Areas Served: Milton, Lewes
  • Democratic candidate: Stell Parker Selby
  • Republican candidate: Dallas Wingate
  • Voter breakdown: D – 8,308 / R – 7,630 / other – 5,377

Representative District 21

  • Areas Served: Pike Creek
  • Democratic candidate: Frank Burns
  • Republican candidate: Mike Ramone*
  • Voter breakdown: D – 8,498 / R – 5,123 / other – 5,395 

Representative District 22

  • Areas Served: Hockessin
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Mike Smith*
  • Declared write-in candidate: William Jason Blevins
  • Voter breakdown: D – 8,456 / R – 6,866 / other: 6,050

Representative District 23

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Paul Baumbach*
  • Republican candidate: Brittany Ramone Gomez
  • Voter breakdown: D – 7,353 / R – 4,294 / other – 4,450

Representative District 24

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Ed Osienski*
  • Republican candidate: Joan Godwin
  • Voter breakdown: D – 9,342 / R – 3,438 / other – 4,705 

Representative District 25

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Cyndie Romer
  • Republican candidate: Lynn Mey
  • Voter breakdown: D – 7,285 / R – 3,270 / other – 4,169 

Representative District 26

Representative District 27

  • Areas Served: Glasgow
  • Democratic candidate: Eric Morrison*
  • Republican candidate: John Marino
  • Voter breakdown: D – 9,370 / R – 5,322 / other – 5,300 other

Representative District 28

  • Areas Served: Smyrna, Leipsic
  • Democratic candidate: Bill Carson*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 9,159 / R – 4,332 / other – 4,710
  • Note: Carson will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 29

  • Areas Served: Cheswold
  • Democratic candidate: William “Bill” Bush*
  • Republican candidate: Marc Wienner
  • Voter breakdown: D – 9,438 / R – 5,317 / other – 4,859

Representative District 30

  • Areas Served: Harrington, Felton
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Shannon Morris*
  • Libertarian candidate: Justin Brant
  • Voter breakdown: D – 5,827 / R – 7,658 / other – 5,326

Representative District 31

  • Areas Served: Dover
  • Democratic candidate: Sean Lynn*
  • Republican candidate: Jason Stewart
  • Voter breakdown: D – 9,090 / R – 3,236 / other – 4,046

Representative District 32

Representative District 33 

  • Areas Served: Frederica, Milford, Magnolia
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Charlie Postles*
  • Voter breakdown: D – 6,492 / R – 6,616 / other – 5,088
  • Note: Postles will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 34

  • Areas Served: Camden, Wyoming, Woodside
  • Democratic candidate: Ade Kuforiji
  • Republican candidate: Lyndon Yearick*
  • Nonpartisan candidate: William McVay
  • Voter breakdown: D – 8,104 / R – 6,114 / other – 5,297

Representative District 35

  • Areas Served: Bridgeville, Greenwood
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Jesse Vanderwende*
  • Voter breakdown: D – 5,951 / R – 7,202 / other – 4,224
  • Note: Vanderwende will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 36

  • Areas Served: Milford, Slaughter Beach
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Bryan Shupe*
  • Voter breakdown: D – 6,436 / R – 6,481 / other – 4,683
  • Note: Shupe will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 37

  • Areas Served: Georgetown
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Ruth Briggs King*
  • Voter breakdown: D – 5,625 / R – 6,130 / other – 3,838
  • Note: Briggs King will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 38

  • Areas Served: Bethany, Millville, Fenwick Island
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Ron Gray*
  • Voter breakdown: D – 7,675 / R – 11,505 / other – 5,780
  • Note: Gray will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 39

  • Areas Served: Seaford, Blades
  • Democratic candidate: Susan Clifford
  • Republican candidate: Danny Short*
  • Voter breakdown: D – 6,040 / R – 6,502 / other – 3,908

Representative District 40

  • Areas Served: Laurel, Delmar
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Tim Dukes*
  • Voter breakdown: D – 5,596 / R – 7,773 / other – 4,234
  • Note: Dukes will be sworn in as this district’s next state representative.

Representative District 41

  • Areas Served: Millsboro, Dagsboro, Frankford, Selbyville, Gumboro
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Rich Collins*
  • Nonpartisan candidate: Joseph DiPasquale
  • Voter breakdown: D – 6,657 / R – 8,607 / other – 4,601

Countywide candidates


Delaware 2022 General Election Candidates

New Castle County 


County Council District 1
  • Democratic candidate: Brandon Toole
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Note: Toole will be sworn in as this district’s next county councilperson.
County Council District 2
  • Democratic candidate: Dee Durham*
  • Republican candidate: Jamie Collins
County Council District 3
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Janet Kilpatrick*
  • Note: Kilpatrick will be sworn in as this district’s next county councilperson.
County Council District 4
  • Democratic candidate: Penrose Hollins*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Note: Hollins will be sworn in as this district’s next county councilperson.
County Council District 5
  • Democratic candidate: Valerie George
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Note: George will be sworn in as this district’s next county councilperson.
County Council District 6
  • Democratic candidate: David Carter*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Note: Carter will be sworn in as this district’s next county councilperson.
Register of Wills
  • Democratic candidate: Ciro Poppiti III
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Note: Poppiti will be sworn in as New Castle County’s next register of wills.
Recorder of Deeds
  • Democratic candidate: Michael E. Kozikowski Sr.
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Note: Kozikowski will be sworn in as New Castle County’s next recorder of deeds.
Sheriff
  • Democratic candidate: Scott Phillips*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Nonpartisan candidate: John Machurek

Kent County


Levy Court District 2
  • Democratic candidate: Jeffrey Hall*
  • Republican candidate: Anthony Egipciaco
Levy Court District 4 
  • Democratic candidate: Dennis Norwood
  • Republican candidate: Robert Scott
Levy Court District 6
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Paul Hertz
  • Note: Hertz will be sworn in as this district’s next Levy Court commissioner.
Levy Court At-Large
  • Democratic candidate: Terry L. Pepper*
  • Republican candidate: Jason Bonner
Sheriff
  • Democratic candidate: Brian E. Lewis*
  • Republican candidate: Norman R. Barlow
  • Nonpartisan candidate: Aarika Nelson
Recorder of Deeds

Sussex County


County Council District 4
  • Republican candidate: Doug Hudson*
  • Democratic candidate: Nathan Mitchell
County Council District 5
  • Democratic candidate: Billy Edwards
  • Republican candidate: John Rieley*
Sheriff
  • Republican candidate: Robert T. Lee*
  • Nonpartisan candidate: James Brittingham
Register of Wills
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Greg Fuller
  • Note: Fuller will be sworn in as Sussex County’s next register of wills.
Recorder of Deeds
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Alexandra Reed Baker
  • Note: Reed Baker will be sworn in as Sussex County’s next recorder of deeds.

* indicates the candidate is the incumbent

This report will be updated following the Sept. 13 primary election. 

Share this Post