2021 Boys and Girls basketball All State selections

Nick Halliday Headlines, Sports

Nnanna Njoku Boys POY, India Johnston Girls POY

All-State basketball

BOYS

First team

  • Nnanna Njoku, Sr, Sanford (Player of the Year)
  • Rasheed Caulk, Sr, Salesianum
  • Lorenzo Carrier, Sr, Appoquinimink
  • Donoven Mack, Sr, Tower Hill
  • Olumuyiwa Salako, Sr, Smyrna

Second team

  • Omari Banks, Sr, Tatnall
  • Elijah Credle, Sr, Smyrna
  • Kaheim Kimbrough-Roach, Sr, Lake Forest
  • Brent Ricketts, So, Seaford
  • Gabe Valmond, Jr, Delcastle

Third team

  • Tyrese Fortune, Jr, Seaford
  • Jaheem Gadson, Sr, Delcastle
  • Ethan Hinds, Sr, Salesianum
  • De’Mere Hollingsworth, Jr, Howard
  • Brycen Williams, Sr, Caesar Rodney

Honorable mention

Chris Albero, So,  Archmere; Jaden Dickinson, Sr, St. Elizabeth; Brandon Dwyer, Sr, Sanford; Dante Brinkley, Sr, Wilmington Christian; Jaheim Harrell, So, Dover; Maurkel Harrigan, Sr, Dickinson; Ché Jackson, Sr, Conrad; Kamau Lately, Jr, Newark; Jeremiah Lumpkin-Beale, Sr, Delmar; Justin Molen, Jr, Salesianum; Ja’Vaughn Burton, Sr, Cape Henlopen; Kameron Roberts, Sr, Middletown; Gabe Spinks, Sr, Indian River; Dan Starkey, Jr, Wilmington Christian; Jabri White, Jr, St. Mark’s.

GIRLS

First team

  • India Johnston, Jr, Caravel (Player of the Year)
  • Grace Fetterman, Sr, Delmarva Christian
  • Naia Pulliam, Sr, St. Elizabeth
  • Janeira Scott, Sr, Woodbridge
  • Ja’Nylah Whittlesey, Sr, Conrad

Second team

  • Mehkia Applewhite, Jr, Cape Henlopen
  • Amiya Carroll, Jr, Sanford
  • Cha’Kya Johnson, Sr, Woodbridge
  • Olivia Lynch, Sr, St. Elizabeth
  • Emily Rzucidlo, Sr, Ursuline

Third team

  • Rory Ciszkowski, Jr, St. Elizabeth
  • Breionna Dodson, Sr, Tatnall
  • Azareya Kilgoe, So, Sanford
  • Megan Mahoney, Jr, Cape Henlopen
  • Jada McCullough, Sr, Caesar Rodney

Honorable mention

Elise Angiullo, Sr, Archmere; Armani Bell-Jackson, Sr, Brandywine; Ja’Mai Benson, Jr, Mount Pleasant; Maya Braxton-Young, Fr, Hodgson; Emma Brown, Jr, Charter of Wilmington; Delaney Christopher, Sr, Appoquinimink; Stacey Deputy, Jr, Caesar Rodney; Kayla Farley, Sr, Wilmington Friends; Jazmin Kellam, Sr, Polytech; Lauren Kim, Jr, Archmere; Abby Meredith, Jr, Sanford; Dallas Pierce, So, Sanford; Erin Ranegan, Sr, Conrad; Julia Saleur, Jr, Cape Henlopen; Brennah Scott, Sr, Mount Pleasant.

 

Share this Post