Election Center 8

Who’s running, updated: Delaware’s Sept. 13 primary

Charlie Megginson Government, Headlines

Full list of candidates for Delaware's 2022 elections

With Delaware’s primary election just days away and early voting underway, time is running out to answer any questions you might still have.

If you’re unsure who’s running in your district — or even what district you’re in — you’ve come to the right place.

To find your polling location, click here. Scroll down for a list of candidates by district.

The primary election will be held Tuesday, Sept. 13.

The 151st General Assembly comes to an end in November, meaning all 21 Senate seats and 41 House seats are up for grabs. The deadline to file for election has passed.

Three of the state’s executive offices — attorney general, treasurer and auditor of accounts — will also be on the ballot. Each office’s incumbent is running for re-election, including embattled State Auditor Kathy McGuiness, who is the only one with a primary challenger.

RELATED: How to vote in Delaware’s upcoming elections

Six state representatives and senators are not seeking re-election: Sens. Ernie Lopez and Bruce Ennis, and Reps. David Bentz, John Kowalko, Andria Bennett and Steve Smyk, who is running for state Senate.

The House district previously represented by Gerald Brady, who resigned in Feb. 2022, will no longer exist after November. During redistricting, a new district was created in the Long Neck and Oak Orchard area of Sussex County to reflect population growth there.

The general election will be held Tuesday, Nov. 8.

Some candidates have been running for months while others were only nominated by their party last week.

Those include: Justin Brant, R-RD 30, Brent Burge, R-RD 10, Chris Dalton, L-SD 21, Joan Godwin, R-RD 24, Benjamin Gregg, R-RD 12, Alexander Homich, R-RD 5, Ade Kuforiji, D-RD 34, Mark Parks, N-RD 5, Brittany Ramone-Gomez, R-RD 23, Daniel Schmick, R-SD 5, Jason Stewart, R-RD 31, and Shane Stoneman, R-RD 7.

In most cases, those candidates were nominated by their political parties because no other candidate had filed to run.

Below is a list of each statewide seat, Senate and House seat, and county office along with the candidates who have filed and the voter registration totals by political party. Click a candidate’s name to view their campaign website. If you’re not able to click a candidate’s name, they don’t have a campaign website listed with the Department of Elections.

Also listed are voter registration totals by political party. The first figure represents the number of Democrats registered in the district, the second figure shows the number of Republicans and the third figure represents voters belonging to a third party or no party.

An asterisk (*) indicates a candidate is an incumbent. If there is more than one candidate listed for a given party, there will be a primary election for that seat. If there isn’t, that candidate will advance directly to the general election. Voter registration totals are not available for county races.

Not sure what district you’re in? Click here to find out.

Statewide candidates


Primary election delaware

United States Representative (At-Large)

  • Democratic candidate: Lisa Blunt Rochester*
  • Republican candidate: Lee Murphy
  • Libertarian candidate: Cody McNutt
  • Nonpartisan candidate: David Rogers
  • Declared write-in candidate: Edward Shlikas (unaffiliated)
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

Attorney General

  • Democratic candidate: Kathy Jennings*
  • Republican candidate: Julianne Murray
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

State Treasurer

  • Democratic candidate: Colleen Davis*
  • Republican candidate: Greg Coverdale
  • Statewide voter breakdown: D – 362,002 / R – 209,358 / other – 189,428

Auditor of Accounts

State Senate filed candidates


State Senate Candidates

Charlie Megginson/Delaware LIVE

Senate District 1

  • Areas Served: Wilmington North, Carrcroft
  • Democratic candidate: Sarah McBride*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 22,116 / R – 7,376 / other – 8,662

Senate District 2

  • Areas Served: Wilmington Manor, Southbridge
  • Democratic candidate: Darius Brown*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 24,210 / R – 3,273 / other – 5,990

Senate District 3

  • Areas Served: Wilmington
  • Democratic candidate: Elizabeth “Tizzy” Lockman*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 21,876 / R – 3,143 / other – 6,237

Senate District 4

  • Areas Served: Hockessin, Greenville
  • Democratic candidate: Laura Sturgeon*
  • Republican candidate: Ted Kittila
  • Voter breakdown: D – 15,066 / R – 11,656 / other – 10,113

Senate District 5

  • Areas Served: Brandywine Hundred
  • Democratic candidate: Kyle Evans Gay*
  • Republican candidate: Daniel R. Schmick
  • Voter breakdown: D – 17,693 / R – 9,292 / other – 8,838

Senate District 6

  • Areas Served: Rehoboth, Lewes, Milton, Dewey
  • Democratic candidates: Jack Bucchioni, Russ Huxtable
  • Republican candidate: Steve Smyk
  • Nonpartisan candidate: Gwendolyn “Wendy” Jones
  • Voter breakdown: D – 18,686 / R – 15,593 / other – 11,342

Senate District 7

Senate District 8

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Dave Sokola*
  • Republican candidate: Victor Setting II
  • Voter breakdown: D – 12,958 / R – 7,569 / other – 7,975

Senate District 9

  • Areas Served: Christiana, Brookside
  • Democratic candidate: Jack Walsh*
  • Republican candidate: Brenda Mennella
  • Voter breakdown: D – 16,330 / R – 7,109 / other – 8,886

Senate District 10

  • Areas Served: Middletown, Odessa, Glasgow
  • Democratic candidate: Stephanie Hansen
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 18,102 / R – 9,721 / other – 9,671

Senate District 11

  • Areas Served: Glasgow, Newark
  • Democratic candidate: Bryan Townsend*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 19,993 / R – 6,164 / other – 8,766

Senate District 12

  • Areas Served: Delaware City, New Castle, St. Georges
  • Democratic candidate: Nicole Poore*
  • Republican candidate: Bill Alexander
  • Voter breakdown: D – 20,497 / R – 8,553 / other – 9,513

Senate District 13

  • Areas Served: Bear
  • Democratic candidate: Marie Pinkney*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 22,058 / R – 5,291 / other – 7,907

Senate District 14

Senate District 15

  • Areas Served: Harrington, Hartley, Kenton
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Dave Lawson*
  • Voter breakdown: D – 11,728 / R – 13,943 / other – 10,128

Senate District 16

  • Areas Served: Dover, Frederica, Bowers Beach
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidates: Colin Bonini*, Eric Buckson, Kim Petters
  • Voter breakdown: D – 14,231 / R – 11,614 / other – 9,857

Senate District 17

  • Areas Served: Dover, Camden, Wyoming
  • Democratic candidate: Trey Paradee*
  • Republican candidate: Ed Ruyter
  • Voter breakdown: D – 18,346 / R – 7,252 / other – 8,652

Senate District 18

  • Areas Served: Milford, Lincoln, Bridgeville
  • Democratic candidate: Billy Devary
  • Republican candidate: Dave Wilson*
  • Voter breakdown: D – 12,799 / R – 14,064 / other – 9,344

Senate District 19

  • Areas Served: Georgetown, Long Neck
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Brian Pettyjohn*
  • Voter breakdown: D – 13,716 / R – 15,409 / other – 9,382

Senate District 20

  • Areas Served: Ocean View, Millsboro, Bethany, Fenwick Island
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Gerald Hocker*
  • Voter breakdown: D – 14,234 / R – 19,367 / other – 10,134

Senate District 21

  • Areas Served: Laurel, Seaford, Gumboro
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Bryant Richardson*
  • Libertarian candidate: Chris Dalton
  • Nonpartisan candidate: Sonja Mehaffey
  • Voter breakdown: D – 11,851 / R – 14,999 / other – 8,402

State House filed candidates


House of Representatives Candidates

(Charlie Megginson/Delaware LIVE)

Representative District 1

Representative District 2

  • Areas Served: Wilmington
  • Democratic candidates: Stephanie Bolden*, James Taylor
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 12,398 / R – 1,509 / other – 3,431

Representative District 3

  • Areas Served: Wilmington
  • Democratic candidate: Sherry Dorsey Walker*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 12,081 / R – 1,586 / other – 3,143

Representative District 4

  • Areas Served: Millsboro, Long Neck, Oak Orchard, Angola
  • Democratic candidate: Keegan Worley
  • Republican candidates: Bradley Layfield, Jeff Hilovsky
  • Independent Party candidate: Amy Fresh
  • Notes: District will move from Wilmington to Long Neck in November.
  • Voter breakdown: D – 7,596 / R – 8,744 / other – 5,309

Representative District 5

  • Areas Served: Bear
  • Democratic candidate: Kendra Johnson*
  • Republican candidate: Alexander Homich
  • Nonpartisan candidate: Mark Parks
  • Voter breakdown: D – 11,544 / R – 2,070 / other – 3,501

Representative District 6

Representative District 7

  • Areas Served: Claymont, Arden
  • Democratic candidate: Larry Lambert*
  • Republican candidate: Shane Stoneman
  • Voter breakdown: D – 9,532 / R – 3,589 / other – 4,014

Representative District 8

  • Areas Served: Middletown
  • Democratic candidate: Sherae’a Moore*
  • Republican candidate: David Thomas
  • Voter breakdown: D – 10,120 / R – 4,828 / other – 5,009

Representative District 9

  • Areas Served: Odessa
  • Democratic candidate: Terrell Williams
  • Republican candidate: Kevin Hensley*
  • Voter breakdown: D – 9,625 / R – 5,756 / other – 5,098

Representative District 10

  • Areas Served: Brandywine Hundred
  • Democratic candidate: Sean Matthews
  • Republican candidate: Brent Burge
  • Voter breakdown: D – 8,490 / R – 5,576 / other – 4,735

Representative District 11

  • Areas Served: Townsend, Kenton, Hartley
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Jeff Spiegelman*
  • Voter breakdown: D – 6,546 / R – 6,436 / other – 5,162

Representative District 12

  • Areas Served: Greenville
  • Democratic candidate: Krista Griffith*
  • Republican candidate: R. Benjamin Gregg
  • Voter breakdown: D – 9,768 / R – 6,732 / other – 5,601

Representative District 13

  • Areas Served: Elsmere
  • Democratic candidates: Larry Mitchell*, DeShanna Neal
  • Republican candidate: Carlucci Coelho
  • Voter breakdown: D – 9,528 / R – 3,258 / other – 4,656

Representative District 14

  • Areas Served: Rehoboth Beach, Dewey Beach
  • Democratic candidate: Pete Schwartzkopf*
  • Republican candidate: Carl Phelps
  • Voter breakdown: D – 9,573 / R – 7,046 / other – 5,314

Representative District 15

  • Areas Served: Red Lion, St. Georges
  • Democratic candidate: Valerie Longhurst*
  • Republican candidate: Michael Higgin
  • Voter breakdown: D – 11,055 / R – 3,842 / other – 4,759

Representative District 16

  • Areas Served: New Castle, Minquadale
  • Democratic candidate: Franklin Cooke*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 12,377 / R – 2,201 / other – 3,644

Representative District 17

  • Areas Served: Delaware City, Wilmington Manor
  • Democratic candidate: Melissa Minor-Brown*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 11,070 / R – 3,056 / other – 4,414

Representative District 18

  • Areas Served: Christiana
  • Democratic candidates: Martin Willis, Sophie Phillips
  • Republican candidates: Gloria Hope Payne
  • Voter breakdown: D – 9,905 / R – 3,107 / other – 4,289

Representative District 19

  • Areas Served: Stanton, Newport
  • Democratic candidate: Kim Williams*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 8,799 / R – 4,231 / other 5,238

Representative District 20

  • Areas Served: Milton, Lewes
  • Democratic candidate: Stell Parker Selby
  • Republican candidate: Dallas Wingate
  • Voter breakdown: D – 8,308 / R – 7,630 / other – 5,377

Representative District 21

  • Areas Served: Pike Creek
  • Democratic candidate: Frank Burns
  • Republican candidate: Mike Ramone*
  • Voter breakdown: D – 8,498 / R – 5,123 / other – 5,395 

Representative District 22

  • Areas Served: Hockessin
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Mike Smith*
  • Voter breakdown: D – 8,456 / R – 6,866 / other: 6,050

Representative District 23

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Paul Baumbach*
  • Republican candidate: Brittany Ramone Gomez
  • Voter breakdown: D – 7,353 / R – 4,294 / other – 4,450

Representative District 24

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidate: Ed Osienski*
  • Republican candidate: Joan Godwin
  • Voter breakdown: D – 9,342 / R – 3,438 / other – 4,705 

Representative District 25

  • Areas Served: Newark
  • Democratic candidates: Cyndie Romer, Edward Klima
  • Republican candidate: Lynn Mey
  • Voter breakdown: D – 7,285 / R – 3,270 / other – 4,169 

Representative District 26

Representative District 27

Representative District 28

  • Areas Served: Smyrna, Leipsic
  • Democratic candidate: Bill Carson*
  • Republican candidate: No candidate filed
  • Voter breakdown: D – 9,159 / R – 4,332 / other – 4,710

Representative District 29

  • Areas Served: Cheswold
  • Democratic candidate: William “Bill” Bush*
  • Republican candidate: Marc Wienner
  • Voter breakdown: D – 9,438 / R – 5,317 / other – 4,859

Representative District 30

  • Areas Served: Harrington, Felton
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Shannon Morris*
  • Libertarian candidate: Justin Brant
  • Voter breakdown: D – 5,827 / R – 7,658 / other – 5,326

Representative District 31

  • Areas Served: Dover
  • Democratic candidate: Sean Lynn*
  • Republican candidate: Jason Stewart
  • Voter breakdown: D – 9,090 / R – 3,236 / other – 4,046

Representative District 32

Representative District 33 

  • Areas Served: Frederica, Milford, Magnolia
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Charlie Postles*
  • Voter breakdown: D – 6,492 / R – 6,616 / other – 5,088

Representative District 34

  • Areas Served: Camden, Wyoming, Woodside
  • Democratic candidate: Ade Kuforiji
  • Republican candidate: Lyndon Yearick*
  • Nonpartisan candidate: William McVay
  • Voter breakdown: D – 8,104 / R – 6,114 / other – 5,297

Representative District 35

  • Areas Served: Bridgeville, Greenwood
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Jesse Vanderwende*
  • Voter breakdown: D – 5,951 / R – 7,202 / other – 4,224

Representative District 36

  • Areas Served: Milford, Slaughter Beach
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidates: Bryan Shupe*, Patrick Smith
  • Voter breakdown: D – 6,436 / R – 6,481 / other – 4,683

Representative District 37

  • Areas Served: Georgetown
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Ruth Briggs King*
  • Voter breakdown: D – 5,625 / R – 6,130 / other – 3,838

Representative District 38

  • Areas Served: Bethany, Millville, Fenwick Island
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Ron Gray*
  • Voter breakdown: D – 7,675 / R – 11,505 / other – 5,780

Representative District 39

  • Areas Served: Seaford, Blades
  • Democratic candidate: Susan Clifford
  • Republican candidate: Danny Short*
  • Voter breakdown: D – 6,040 / R – 6,502 / other – 3,908

Representative District 40

  • Areas Served: Laurel, Delmar
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Tim Dukes*
  • Voter breakdown: D – 5,596 / R – 7,773 / other – 4,234

Representative District 41

  • Areas Served: Millsboro, Dagsboro, Frankford, Selbyville, Gumboro
  • Democratic candidate: No candidate filed
  • Republican candidate: Rich Collins*
  • Nonpartisan candidate: Joseph DiPasquale
  • Voter breakdown: D – 6,657 / R – 8,607 / other – 4,601

Countywide candidates


County Candidates

New Castle County 


County Council District 1
County Council District 2
  • Democratic candidate: Dee Durham*
  • Republican candidate: Jamie Collins
County Council District 3
  • Republican candidate: Janet Kilpatrick*
County Council District 4
  • Democratic candidate: Penrose Hollins*
County Council District 5
  • Democratic candidate: Valerie George
County Council District 6
  • Democratic candidate: David Carter*
Register of Wills
  • Democratic candidate: Ciro Poppiti III
Recorder of Deeds
  • Democratic candidate: Michael E. Kozikowski Sr.
Sheriff
  • Democratic candidate: Scott Phillips*
  • Nonpartisan candidate: John Machurek

Kent County


Levy Court District 2
  • Democratic candidate: Jeffrey Hall*
  • Republican candidate: Anthony Egipciaco
Levy Court District 4 
  • Democratic candidate: Dennis Norwood
  • Republican candidates: Morgan Hudson, Robert Scott
Levy Court District 6
  • Republican candidates: Mitch Denham, Paul Hertz
Levy Court At-Large
  • Democratic candidate: Terry L. Pepper*
  • Republican candidate: Jason Bonner
Sheriff
  • Democratic candidate: Brian E. Lewis*
  • Republican candidate: Norman R. Barlow
  • Nonpartisan candidate: Aarika Nelson
Recorder of Deeds

Sussex County


County Council District 4
  • Republican candidate: Doug Hudson*
  • Democratic candidate: Nathan Mitchell
County Council District 5
Sheriff
  • Republican candidate: Robert T. Lee*
  • Nonpartisan candidate: James Brittingham
Register of Wills
  • Republican candidates: Greg Fuller, Ellen Magee*, Candice Green Wilkinson
Recorder of Deeds
  • Republican candidates: Alexandra Reed Baker, Scott Dailey*

* indicates the candidate is the incumbent

This report will be updated following the Sept. 13 primary election. 

Share this Post